Saját kis mini-statisztikám szerint – amely közel sem hiteles – sokkal többen vállalkoznak valamilyen társsal, mint egyedül. Leszámítva azokat az eseteket, ahol adóoptimalizálási okokból van egy beltag, vagy egy ügyvezető (aki rendelkezik főállású biztosítási jogviszonnyal), a társulásnak számos előnye lehet.
A társulás előnyei
- Megoszlanak a költségek
Egy vállalkozás beindítása mindig költséggel, befektetéssel jár – körülbelül kétszer, vagy háromszor annyival, mint amennyit elsőre kalkulálsz. Ha van társad, jó eséllyel a költségekbe is beszáll – amelyért cserébe nyilván részesedést is kér.
- Megoszlanak a feladatok
Igaz, ami igaz, a vállalkozással kapcsolatos feladatot alkalmazott, vagy megbízott is végezheti, azonban, ha olyan végzi el, aki anyagilag is érdekelt a cég jövedelmezőségében, valószínűleg a hozzáállása és a munkája minősége is jobb lesz.
- Megoszlik a felelősség
Bármit is csinálsz vállalkozóként, azért felelősséggel tartozol. Jó, ha ezt van kivel megosztani, lehet együtt ötletelni, más nézőpontot is figyelembe tudsz venni egy-egy újdonság bevezetése előtt, stb.
Az előnyök felsorolásából máris láthatod, mik azok, amikre figyelmet kell fordítanod a társulás során. Ezek azok a kritikus pontok, melyeket érdemes szerződésbe foglalnod már a cégalapításkor. FONTOS TIPP!
– a cégalapításkor, tehát akkor, amikor jó a viszony köztetek, pezseg az izgalom a közös projekt miatt, teljes a bizalom – EKKOR kell átbeszélni a fentieket – a későbbi viták elkerülése érdekében!
– a cégalapításhoz használt szerződésminta kitöltése – önmagában – a fentiek rendezésére nem alkalmas!
Amennyiben a fenti három pontot nem tisztázzátok már előre és ezt nem foglaljátok írásba, óriási veszélynek teszik ki magatokat és a vállalkozást is! Csak néhány példát említenék ezek közül:
Nem tisztázott, kinek milyen arányú a hozzájárulása a vállalkozás során létrehozott szellemi tulajdonban – ez pedig vita esetén egyenlőnek tekintendő a törvény szerint. Ilyenkor nyilván lesz olyan társ, aki úgy érzi, nem járt jól….
A szellemi tulajdont már a cégalapításkor a cégbe apportáljátok – az innentől kezdve végérvényesen és visszavonhatatlanul a cég tulajdonává válik. Amennyiben nem szabályozzátok előre, hogy egy esetleges vita, szétválás esetén a szellemi tulajdon jogai hogyan alakulnak, gyakorlatilag beszorítjátok magatokat egy lehetetlen helyzetbe.
Nem ellenőrzitek egymás munkáját, nem konzultáltok – ha cégben, társulásban dolgozol, ez óriási hiba. A feladatokhoz ellenőrzést és következményeket szükséges rendelni, ezzel a problémák nagy részét elkerülhetitek!
Ha nem ismered társadat, vagy leendő társadat, tudj meg róla minél többet! Az általános tévhittől eltérően nem feltétlenül egy baráttal, vagy családtaggal való társulás a legjobb ötlet, volt már, hogy kapcsolatok mentek tönkre az üzlet miatt. Leendő társadról inkább a korábbi üzletei, szakmai sikerei, munkához való hozzáállása és felelősségvállalása szempontjából érdemes kiismerned.
Társulással, cégalapítási szerződéssel kapcsolatos kérdésed van? Írj nekem!